Futures Nedir?

Vadeli işlem sözleşmeleri (Futures), organize piyasalarda işlem gören, belirli miktar ve kalitedeki ürünlerin gelecek zamanlı fiyatları üzerinden al-sat imkanı veren kontratlardır. Döviz çiftleri, kripto paralar, emtialar ve endeksler, bu sözleşmelerin dayanak ürünleri olabilir.

Her futures kontratının bir vadesi bulunmaktadır. Sözleşmenin vadesi boyunca, borsa tarafından belirlenen teminat miktarını aracı kurum hesabında bulundurmak koşuluyla işlem yapılabilir. Vadenin sonuna gelindiğinde, alıcılar ve satıcılar karşılıklı olarak pozisyon kapatır veya süreç fiziki teslimat ile sonuçlanır. İstenildiği takdirde, kontrat bitişini beklemeden işlem yeni vadeye taşınabilir (roll) ve böylece pozisyon devam ettirilebilir.

Vadeli sözleşmeler, spekülatif ya da koruma (hedge) amaçlı kullanılırlar. Bireysel yatırımcılar, fiyatının artacağını düşündükleri ürünlerde uzun (long), fiyatının azalacağını düşündükleri ürünlerde ise kısa (short) pozisyon açarak gelir elde etmeyi umarlar. Diğer taraftan, üreticiler ve kurumsal yatırımcılar ise mevcut yatırım ve stoklarına karşılık ters yönde pozisyon taşıyarak, değer kayıplarına karşı kendilerini korumayı amaçlarlar.